Lingmax.eu

Jesteś zalogowana/y jako:

Do końca okresu abonentowego pozostało: dni

Personalizacja/ elastyczność

Dzięki trybom online i offline Użytkownik otrzymuje do dyspozycji narządzie bardzo elastyczne i podatne na dalece posuniętą personalizację. Choć wymaga to pewnego nakładu pracy, to wysiłek ten może się opłacić w perspektywie długiego czasu użytkowania (ściągniętej zawartości offline).personalizacja/serwer

Serwis oferuje możliwości w zakresie zmiany ustawień na serwerze, które uczynią aplikację lepiej dostosowaną do potrzeb Użytkownika. Użytkownik może w szczególności zmieniać wygląd układu/profilu, z którego uruchamia zestawy. Dla pokazu slajdów online może regulować tempo, w jakim odbywa się pokaz (może ustawić krótszą bądź dłuższą przerwę pomiędzy pojawianiem się slajdów).

Kluczowym elementem personalizacji online jest możliwość korzystania z zestawów własnych. Można je tworzyć opierając się o już istniejące w serwisie zestawy lub swobodnie wybrane słowa. Liczba zestawów własnych może wynosić maksymalnie 5, a długość każdego z nich do 50 haseł. Zestawy własne mogą być ściągane do offline.

najefektywniejszy tryb pracy

personalizacja/offline – strona startowa

Użytkownik ma możliwość pobrania szablonów stron startowych. Szablony te zostały udostępnione w formatach arkuszy kalkulacyjnych (excel i odc; Excel jest programem płatnym, ale OpenOffice można ściągnąć za darmo). Strony startowe –ułatwią pracę z pobranymi pakietami w offline, w szczególności umożliwiają łatwe „odpalanie zestawów” do bieżącej pracy. Trzeba je uprzednio „zlinkować”. To operacja jednorazowa dla każdego ściągniętego zestawu. Chodzi o umieszczenie w pliku strony startowej np. dwóch tekstów i nadanie im cech hiperłączy do slajd_1a.html i strona_1a.html w odpowiednim katalogu rozpakowanym. Warto to zrobić. Bieżące odpalanie ściągniętych zestawów bez strony startowej jest uciążliwe i czasochłonne. (Trzeba szukać odpowiedniego katalogu i w nim pliku strona_1a.html lub slajd_1a.html. Przy większej liczbie katalogów to już spory problem).

Strona startowa w formacie arkusza kalkulacyjnego to doskonałe narzędzie. Dzięki funkcjonalności hiperłącza ułatwi „startowanie” poszczególnych zestawów w offline. Daje praktycznie nieograniczone możliwości zarządzania zgromadzonym materiałem i swoim osobistym procesem nauki. Naturalna dla arkuszy kalkulacyjnych zdolność automatycznego zliczania wartości komórek to doskonała podstawa do zbudowania takiego rozwiązania, w którym możemy mierzyć postęp w nauce. Do wykonania strony startowej nadaje się każdy program , który umożliwia korzystanie z hiperłączy (np. edytor tekstów), ale arkusz kalkulacyjny wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Nie wchodząc mocniej w szczegóły warto tylko zasygnalizować, że o ile profil w serwisie (1000, zamek, tabela) jest formą wizualizacji zasobu udostępnionego w serwisie, o tyle w ramach prywatnej strony startowej Użytkownik może pokusić się o odzwierciedlenie zasobu (na jednej zakładce) i/lub układu odzwierciedlającego swoją, planowaną kolejność poznawania słówek w zestawach (na drugiej zakładce). Przypisanie ściągniętych zestawów nie tylko do własnego układu kategorii, ale i do kolejnych etapów poznawania może uporządkować proces nauki w czasie.

najefektywniejszy tryb pracy

personalizacja/offline - kreatywność

Kreatywność w kontekście korzystania z trybu offline nie jest pustym hasłem. Do modyfikacji zawartości offline z myślą by lepiej odpowiadała potrzebom Użytkownika służą darmowe narzędzia (programy). Do grafiki rastrowej – operowania na plikach typu jpg, png, gif, bmp, wykonywania własnych, prostych grafik dobrze nadaje się Gimp. Do grafiki vectorowej – Inkscape. Do modyfikacji w kodzie - wspomniany już Notepad++; dla utworzenia i modyfikacji strony startowej – OpenOffice, dostępny także w wersji przenośnej (portable), nie wymagającej instalacji. Z pomocą tych narzędzi można zrobić coś własnego, pasującego do osobistego gustu, a przy okazji poznać lub rozwinąć cenne umiejętności. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów.powrót do głównego menu

copyright © 2013 www.lingmax.eu